
Dialog skaber succesfuldt samarbejde
Shoppingcentrene Bruuns Galleri og Bryggen i Vejle valgte i 2019 at forlænge deres 3-årige aftale om rengøring med Coor i yderligere tre år. Det gode samarbejde har især vist sit værd under Corona, fortæller Claus Brændgaard, Center Manager.
Tilbage i 2016 indgik Bruuns Galleri i Århus og Bryggen i Vejle en aftale om, at Coor skulle stå for rengøringen i begge shoppingcentre. Begge centre ejes og drives af Steen & Strøm, der blandt andet også driver Fields i København. Da aftalen stod til at løbe ud i 2019, var der ingen tvivl om, at den skulle forlænges, fortæller Claus Brændgaard, Regional Center Manager, Steen & Strøm:
"Vi har i Bruuns Galleri og Bryggen et rigtig godt samarbejde med COOR. Vi indgik en 3-årig kontrakt tilbage i 2016, og vi har i hele perioden haft et meget tilfredsstillende samarbejde, hvor det altid har været muligt at få en god dialog for ændringer og optimeringer. Derfor valgte vi at forlænge den med yderlige 3 år.", fortæller Claus Brændgaard.
Da COVID-19 kom til Danmark, blev de to storcentre ligesom mange andre centre og butikker udfordret. I første omgang med nedlukning, og i anden omgang med genåbning samt skærpede krav til hygiejnestandard, fortsætter Claus Brændgaard:

Claus Brændgaard
Manager, Steen & Strøm
"I forbindelse med Covid 19 har COOR virkelig formået at være en god sparringspartner i forhold til ændringer, optimeringer og besparelser. COOR har i den grad udvist fleksibilitet, som har været altafgørende for os i denne vanskelige periode."
Fakta
Om Bruuns Galleri og Bryggen:
Bruuns Galleri er Danmarks mest besøgte shoppingcenter med 11 mio. gæster årligt svarende til mere end 30.000 gæster hver dag året rundt. Centret er total set 37.000 m2 fordelt på 100 butikker, restauranter og biograf. Bryggen i Vejle er ét shopping center på 30.000 m², fordelt på 2 etager og 60 butikker. Dertil parkeringsareal på 700 parkeringspladser. Bryggen er placeret midt i Vejle. Begge ejes og drives af Steen & Strøm, som foruden Bruuns galleri og Bryggen ejer Fields i København. Steen og Strøm har 18 centre i Skandinavien.
Coors opgave:
Coors opgave er at gøre rent i begge centres faciliteter som gangarealer, fællestoiletter, trapper, rulletrapper, elevatorer, babylounge, hovedindgang, personalefaciliteter og centeradministrationen. Bruuns Galleri valgte i 2013 at indføre betalingstoiletter, bl.a. for at kunne sikre rene og pæne toiletter for alle. Toiletterne er dermed bemandet i åbningstiden for at sikre en konstant høj service.