Søge
Sprog / Websted

Languages

Change site

Søge

God service rimer på god forståelse

Halil har boet i Danmark i 18 år, men først nu har han fundet modet til at tale dansk.
Igennem Coor har Halil modtaget danskundervisning, og han har netop bestået trin 1.
Læs mere om Halils succes og en meget opmærksom kunde.

En del af dette mod er kommet i forbindelse med den sprogundervisning, Halil har fået igennem Coor. Halil fortæller, at underviser Charlotte Justesen formår at skabe de trygge rammer, som gør, at eleverne tør kaste sig ud i at tale dansk. Alle deltagere arbejder hos Coor, hvilket betyder, at de har et fællesskab og en stor respekt for hinanden i gruppen.

Charlotte Justesen fortæller, at eleverne tør miste fodfæste og ”dumme sig”, og derved blive mere sikre rent sprogligt. ”Jeg er utrolig inspireret over at se, at bl.a. Halil har rykket sig så meget, og jeg ved, at det ikke bare er noget man gør – at tale dansk, når man er usikker”, siger Charlotte. Halil fortæller, at han plejer at drømme på engelsk, men efter han er begyndt at tale meget mere dansk, drømmer han nu på dansk.

One Coor

Halils leder Servet Mehmedi mødte Halil første gang ved nytårskur sidste år, hvor de talte engelsk sammen, da Servet ikke troede, at Halil kunne begå sig på dansk.

”For mig betyder det meget, at mine medarbejdere lærer sproget, jeg ved, hvor svært det er, og derfor rører mig rigtig meget, at Coor tilbyder danskundervisning til medarbejderne” siger Serviceleder Servet Mehmedi.

”Vi er en familie. Coor er den fedeste arbejdsplads jeg nogensinde har været på”.

En meget opmærksom kunde

Halil er tilknyttet Astellas Pharma, hvor han har været i 4 år. Halils leder talte med kontaktpersonen hos kunden 3 dage inden han skulle til FVU trin 1 prøven. Da Halil kom på arbejde efter bestået prøven, var hans rengøringsrum pyntet rigtig flot op.

Halils kontaktperson hos kunden Gry Tang udtaler: På det faglige og sociale plan er Halil et asset for vores firma, altid service minded og hjælpsom i sit daglige virke.

Halil yder en stor indsats for at integrere sig bla. ved at tale meget mere dansk og det øger det i forvejen gode samarbejde.”